Korisni sadržaji

KAKO BOLJE PAMTITI I LAKŠE UČITI?

Jedna od tehnika koju možemo koristiti da bismo si olakšali učenje su MNEMOTEHNIKE. Mnemotehnike nam pomažu prisjetiti se određenih sadržaja i informacija i to tako što novi sadržaj i nove informacije povezujemo s određenim slikama, riječima i slično. Mnemotehnike mogu biti:

a) VERBALNE MNEMOTEHNIKE

Da bismo lakše zapamtili određene informacije, primjerice agregatna stanja u kemiji (tekuće, kruto i plinovito), od prvih slova navedenih riječi smislimo novi izraz, primjerice: Tin kupuje pecivo.

Ono što je važno je da rečenica koju smislimo ima smisla da bismo ju lakše zapamtili.

Verbalne mnemotehnike su nam veoma korisne kada trebamo zapamtiti niz podataka koji se nabrajaju jedan za drugim.

b) NUMERIČKE MNEMOTEHNIKE

Numeričke mnemotehnike nam pomažu zapamtiti brojeve, matematičke pojmove i formule. Primjerice, poznatu Einsteinovu formulu E=mc2 lakše ćemo zapamtiti kao Ena Miriše Cvijeta 2.

c) AKRONIM

Akronim je vrsta kratice nastala odabirom prvih slova određenih riječi. Premda izabrana prva slova riječi sama za sebe nemaju nikakvo značenje, izabrana slova zajednički označavaju neki pojam. Na primjer: Zagrebački Električni Tramvaj je ZET.

Za kraj je bitno naglasiti da mnemotehnike koristimo da bismo se prisjetiti određenih informacija, ali da je najbolja strategija za uspjeh UČENJE S RAZUMIJEVANJEM.

UČENJE S RAZUMIJEVANJEM

Ukoliko želite učiti s razumijevanjem, nakon što pročitate određeni sadržaj, pokušajte ga prepričati svojim riječima. Ono što razumijete ćete bez problema moći prepričati i obrnuto. Da bismo si pomogli u prepričavanju i samim time u učenju, novi sadržaj trebamo povezivati s vlastitim iskustvom i onim što znamo od prije. Primjerice, ako iz Prirode i društva učite o Primorskoj Hrvatskoj, sjetite se krajolika koji ste vidjeli dok ste bili na ljetovanju na Jadranu, sjetite se ribara koji love ribu u svojim brodicama, turista iz drugih zemalja i slično.

Osim toga, kod učenja s razumijevanjem bitno je razlikovati ono što je važno od onoga što nevažno u određenom sadržaju. Na primjer, kada iz povijesti učite o nekakvoj važnoj bitki, važno je tko se sukobio, kada, zašto te koji je bio ishod te bitke, a manje je važno znati koje oružje se koristilo i koje su boje bile odore pojedinih vojnika. Da biste lakše razlikovali važne informacije od onih nevažnih, bitno je pratiti na satu i bilježiti sve što nastavnici govore jer nastavnici naglašavaju ono što je važno dok ono nevažno niti ne spominju ili ukratko o tome progovore.

JOŠ NEKI SAVJETI ZA UČENJE:

- Redovno prati na satu i u bilježnicu zapisuj sve bitne informacije. Ukoliko redovno pratiš nastavu i zapisuješ sve bitne informacije, imat ćeš manje posla kod kuće i uvelike ćeš si olakšati učenje

- Pobrini se da si dovoljno odmoran/odmorna prije nego kreneš s učenjem jer ćeš tako imati više koncentracije i brže ćeš pamtiti

- Kada krećeš učiti, stišaj mobitel, isključi računalo, udobno se smjesti i izoliraj zvukove koji te ometaju

- Nemoj učiti zadnji dan prije usmene ili pisane provjere, velika je vjerojatnost da nećeš stići kvalitetno naučiti nastavni sadržaj. Umjesto toga, organiziraj svoje vrijeme i potrudi se na vrijeme sve naučiti s razumijevanjem tako da dan pred usmenu ili pisanu provjeru samo ponoviš nastavni sadržaj

- Ukoliko postoji nešto što ne razumiješ, ljubazno zamoli nastavnika/nastavnicu da ti dodatno pojasni

- Ako imaš bilo kakav problem s određenim nastavnim predmetom ili sadržajem, slobodno se obrati pedagoginji, ona će ti pomoći pronaći rješenje za tvoj problem

Kako NE bi trebalo izgledati tvoje mjesto za učenje: