PEDAGOGINJA

PO-UTO-ČET-PET : 8.00-14.00
SRI : 12.00-18.00

ŠTO RADI PEDAGOG?

Kao i drugim stručnjacima u obrazovanju, pedagogu je svrha poboljšanje života djece i mladih, osobito onih kojima je potrebna podrška i pomoć u prevladavanju izazova koje nosi škola, nastavni predmeti i međuljudski odnosi.

Osim s učenicima, pedagog surađuje i s učiteljima, roditeljima i stručnjacima iz različitih institucija, a sve s ciljem unaprjeđenja svih sastavnica odgojno-obrazovnog rada škole.

U našoj školi poseban naglasak stavljamo na pedagoške radionice koje se provode tijekom cijele godine, a među njima su osobito značajni preventivni programi.

PREVENTIVNI PROGRAMI

Osnovni cilj preventivnih programa je unaprjeđivanje zaštite djece i mladih kroz učenje i vježbanje životnih vještina, usmjeravanje na društveno prihvatljive oblike ponašanja, promicanje zdravog stila života, prevencija ovisnosti i prevencija neprihvatljivih ponašanja. Neki od preventivnih programa koji se provode u našoj školi:

UČIMO KAKO UČITI – Učenike se poučava metodama organizacije slobodnog vremena, tehnikama za lakše učenje i pamćenje, tehnikama opuštanja, potiče ih se na samostalno učenje i razvijanje pozitivnog stava prema školi.

ELEKTRONIČKO NASILJE – Učenici kroz radionice osvješćuju opasnosti koje donose elektronički mediji, uče kako svojim odgovornim ponašanjem mogu izbjeći neugodnosti, osvješćuju oblike nasilja na internetu i uče ih prepoznati.

TRENING SOCIJALNIH VJEŠTINA – Cilj treninga socijalnih vještina je osnaživanje učenika za snalaženje u svakodnevnim situacijama. Korištenje socijalnih vještina utječe na poboljšanje međuvršnjačkih odnosa, odnosa u obitelji i sredini u kojoj se dijete kreće. Neke od socijalnih vještina koje učenici usvajaju su: prepoznavanje i iskazivanje osjećaja, rješavanje problema, empatija, suradnja i kontrola ljutnje.

ZAJEDNO U PETI – Prelazak iz četvrtog u peti razred je jedan od najstresnijih događaja tijekom osnovne škole: učenici nakon četiri godine ostaju bez svoje učiteljice, moraju se naviknuti na desetak novih profesora i profesorica, više nemaju jednu učionicu nego više njih, učenici imaju i nove predmete… Da bi prelazak u peti razred bio što bezbolniji, učenici već tijekom četvrtoga razreda upoznaju profesore iz viših razreda i prisustvuju nastavi u višim razredima.

VOLONTIRANJE - Učenici kroz volontiranje razvijaju organizacijske i komunikacijske vještine: rad u timu, rješavanje problema, solidarnost, razumijevanje za društvene probleme, društvenu odgovornost i osjećaj pripadnosti. Neke od aktivnosti koje se provode su: posjet Pučkoj kuhinji, posjet Domu za starije osobe, međuvršnjačka pomoć u učenju…

SURADNJA ŠKOLE I VRTIĆA – Da bi prelazak iz vrtića u prvi razred bio što bezbolniji, organiziraju se posjete vrtićke djece našoj školi. Tijekom posjeta organiziraju se i provode različite radionice, igre i sportske aktivnosti s vrtićkom djecom i učenicima prvih razreda.

Korisni linkovi:        http://www.skole.hr/     http://www.roditelji.hr/

« Veljača 2020 »