> Knjižnica  > e-knjige
e-knjige

Digitalna revolucija u izdavaštvu i pristupu knjigama/čitanju sve više pušta korjenje i samim time čini knjige jeftinijama i bržima za dostavu ko krajnjeg korisnika - čitača/čitačice, a to je već mnoštvo prednosti prije nego i spomenemo ekologijsku komponentu: manje sječe šuma, prerade papira i zagađivanja vôda. Mnogi naslovi koji se ne mogu (više) fizički nabaviti vrlo lako mogu biti dostupni u nekom od brojnih digitalnih formata za čitanje (pdf, epub, mobi, lit, html, cbr/cbz, lrf, pdb, txt, lit, rtf, app) koji su čitljivi na vašim računalima, tabletima ili mobitelima.
Pitanje e-knjiga i tiskanih knjiga nije ili-ili. Obje bi opcije trebale biti međusobno nadopunjive, a ne se boriti za dominaciju.  I jedna i druga strana imaju svoje prednosti i nedostatke, ali imaju isti cilj i svrhu.

eLektire

Na ovim stranicama možete pronaći cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire (i šire). Besplatno su dostupna učenicima i studentima, kao i njihovim nastavnicima i profesorima (roditelji smiju isto).
Tekst je uredno formatiran i dostupan u epub formatu.
Za pristup na stranice eLektire morate imati izrađen račun.

ICDL - International Children's Digital Library

Cilj ICDL zaklade je izgraditi zbirku knjiga koje predstavljaju izvanredne povijesne i suvremene knjige za djecu diljem svijeta. Zaklada teži k tome da svaka kultura i svaki jezik budu zastupljeni i da svako dijete zna i cijeni bogatstva dječje književnosti iz cijele svjetske zajednice.

CARNet e-knjižnica

e-Knjižnica arhiva je digitalnih knjiga i časopisa, dostupnih za čitanje u .pdf formatu svim članovima obrazovne, akademske i istraživačke zajednice - učenicima, nastavnicima, studentima, profesorima i znanstvenicima.

Project Gutenberg

Projekt Gutenberg je projekt koji je započeo Michael Hart 1971.godine, s ciljem da sve knjige koje su u javnom vlasništvu prebaci u elektronički oblik, s dva vrlo pohvalna cilja:
1. da ih se na taj način sačuva (jer papir trune)
2. da budu dostupne preko interneta svakome koga zanimaju, tko je željan znanja

Project Guthenberg nudi veliki izbor naslova u raznovrsnoj ponudi formata.

Zbirka književnih djela na hrvatskom jeziku (digitalna zbirka knjižnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu)

Zbirka je projekt koji traje, a služi omogućiti pristup građi i knjigama potrebnima studentima Filozofskoga fakulteta (koji i sudjeluju u projektu). Mnoge knjige koje se mogu naći ovdje su u popisu lektire za osnovnu školu.
Zasad su samo u html formatu, no on se lagano prebaci u txt ili epub.

Universal Digital Library

UDL ili Million Books Project je zajednička inicijativa mnoštav knjižnica Kine, Indije, Europe i SAD-a s ciljem digitaliziranja milijun knjiga. Završno s 2007. godinom, skenirano je preko milijun i pol knjiga koje su dostupne na ovoj stranici.
Kolekcija se nalazi na stranicama Internet Archivea, koja podržava i druge digitalne kolekcije i projekte, kao zbirku stripova, fanzina, časopisa, pulp časopisa, priručnika za ples i dječjih knjiga.

Matica hrvatska elektronička izdanja

Poučna knjižnica Matice hrvatske (PKMH) pripada nizu najznačajnijih nakladničkih edicija u povijesti hrvatske knjige. U toj ediciji objavljeno je od 1878. do 1912. 37 pionirskih znanstveno-popularnih djela i prvih znanstvenih sinteza hrvatskih autora. Knjige Poučne knjižnice Matice hrvatske odigrale su presudnu ulogu u popularizaciji humanističkih i posebice prirodnih znanosti u Hrvatskoj krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Te su knjige svojom likovnom opremom i tiskom bile ravnopravne ondašnjoj europskoj knjižnoj produkciji pa je MH uručeno nekoliko priznanja i nagrada s europskih knjižnih sajmova i izložaba. Sada su dostupne za besplatni digitalni download.

Cambridge Digital Library

Među kolekcijama digitalizirane rijetke i vrijedne građe možete naći, između ostalog, Newtonove i Darwinove originalne rukopise te bogato ilustrirane islamske, japanske i židovske rukopise.

Besplatne elektroničke knjige

Servis koji je osnovalo Društvo za promicanje književnosti na novim medijima 2000., jedan od prvih u Hrvatskoj koji je nudio besplatne digitalne knjige - od književnosti do društvene teorije.

Bibliomania

Dostupna beletristika i znanstvene kao i popularne studije (članci, intervjui, knjige) klasika i djela u javnoj domeni.

DJECO, BIT ĆE JOŠ!

Pored ovoga, što je samo kap i moru onoga što se nudi, na slijedećim poveznicama možete naći izlistan iscrpniji popis mjesta na na kojem možete potražiti eKnjige:

Open Culture je portal koji se svim stvarima vezanim uz tzv. visoku i nisku kulturu, redovito "kopajući" i tražeći zanimljive i opskurne stvari iz svijeta umjetnosti i obrazovanja. Ovdje možete naći popis klasika i knjiga u javnoj domani u mnoštvu formata.

S druge strane, na portalu I Heart Intelligence, možete naći poveznice prema drugim stranicama na kojima možete naći dostupne eKnjige, podijeljene po kategorijama i legalne za skidanje besplatno. Izlistali su ukupno 100 stranica. Brdo elektrona i brdo knjiga!

Također.

« Veljača 2020 »