> Nastava

Gornjogradske priče

Autor: Administrator , 16. 4. 2024.

GORNJOGRADSKE PRIČE

Učenici četvrtih razreda jedan proljetni dan proveli su u istraživanju priča, legendi i važnih osoba zagrebačke povijesti . Sudjelovali su u programu Gornjogradske priče.

Suncem okupani Gornji grad poslužio je kao vjerna scenografija i istraživanje je moglo početi.

Podno kule Lotrščak dočekali su ih kostimirani glumci koji su im podijelili pregače srednjovjekovnih obrtnika i podijelili ih u cehove kako bi ova povijesna priča bila čim uvjerljivija i zabavnija. Gornjogradskim ulicama učenici su bili aktivni sudionici, pomagači i glumci.

Na prvoj postaji učenici su čuli sve o sukobima Gradeca i Kaptola, Krvavom mostu i potoku Medveščaku koji je dijelio dva naselja iz kojih se kasnije razvio Zagreb.

U ulici Dverce obratio im se Bela IV. I svojim energičnim nastupom uvukao ih u povijesna događanja 13.stoljeća.

Manduša im je pričala o kuli Lotrščak i nastanku imena našeg grada. Dočekali su i pucanj Gričkog topa koji je označio podne.

Saznali su koje priče skrivaju crkve i škole na Gornjem gradu.

Posebno im se svidjela priča o Kamenitim vratima, jedinom sačuvanom ulazu u grad koju im je ispričala Manda Paprenjarka, jedan od glavnih likova Zlatarovog zlata, romana Augusta Šenoe.

Za kraj im se obratio Matija Gubec te su čuli kako se borio za svoj narod i kako i gdje je bio pogubljen.

Učenici su uživali u starim i nekim novim pričama o zagrebačkoj prošlosti te na zanimljiv i zabavan način učili o prošlosti našeg grada.

« Svibanj 2024 »