Tko je autor?

Autor je tvorac jedinstvenog djela.

Autor djela je fizička osoba koja je djelo stvorila. Autorom se smatra osoba čije je ime, pseudonim ili znak na uobičajen način označen na primjercima djela, dok se ne dokaže suprotno. 

Ako je više autora sudjelovalo u izradi djela radi se o koautorskom djelu. Ako je tako ostvareno djelo nedjeljiva cjelina, koautorima pripada zajedničko autorsko pravo na stvorenom djelu. Ako dva ili više autora sastave svoja djela radi njihovog zajedničkog korištenja, svaki od autora zadržava autorsko pravo na svojem autorskom djelu.”

(Izvor: URL. Autor djela. Dostupno na https://www.dziv.hr/hr/intelektualno-vlasnistvo/autorsko-pravo/autor/ , 31.3.2020.)

Autorsko djelo

Autorsko djelo (NN 167/03) je originalna intelektualna tvorevina iz književnoga, umjetničkog i znanstvenog područja, koji ima individualni karakter, bez obzira na način i oblik izražavanja, vrstu, vrijednost ili namjenu.

“U autorska djela spadaju, ali ne isključivo: jezična djela (pisana djela, govorna djela, računalni programi), glazbena djela (s riječima ili bez), dramska i dramsko-glazbena djela, koreografska i pantomimska djela, djela likovne umjetnosti (s područja slikarstva, kiparstva i grafike), djela arhitekture, djela primijenjenih umjetnosti i industrijskog dizajna, fotografska djela i djela proizvedena postupkom sličnom fotografskom, audiovizualna djela (kinematografska djela i djela stvorena na način sličan kinematografskom stvaranju), kartografska djela i prikazi znanstvene ili tehničke prirode kao što su crteži, planovi, skice, tablice i dr.”

(Izvor: URL.Autorsko pravo. Autorsko djelo | Državni zavod za intelektualno vlasništvo, 31.3.2020.)

Citiranje i upute za citiranje

Citiranje je navođenje dijela teksta (bio on iz knjigečasopisaonline ili na nekom drugom mediju) kojega smo koristili pri pisanju vlastitih radova, tj. citat je određeni dio teksta (prenesen od riječi do riječi ili u sažetom obliku) i uputna informacija odakle (koji je izvor, tko ga je izdao i kada) je preuzet. Njime ujedno pokazujemo koje smo reference koristili za oblikovanje teksta, pisanog stava ili rasprave kao i upućivanje na dotične izvore literaturu koje smo koristili.
Citiranje je važno, pogotovo kada želite provjeriti točnost informacija koje dobivate ili želite vidjeti tko se još slaže s njima i njihovom točnošću. Posebno je važno u internetskom okruženju gdje često možete naići na članke s lažnim i izmišljenim informacijama (a da nisu satiričnog karaktera i namjene) čiji je sadržaj prezentiran kao znanstveno relevantan. U tu je svrhu dobro znati odakle dolaze informacije i zaključci od kojih su sastavljeni članci.

Forma citiranja unatoč raznim pokušajima nije uniformirana i koristi se različito u raznim disciplinama i namjenama. Međutim, razlog i potreba citiranja je jasna i neovisna o takvim pitanjima.
U linkovima koji slijede možete pronaći upute za uspješno i dobro citiranje rečenica iz knjiga, elektroničke pošte, izvještaja, filmova, predavanja, glazbenih snimaka, prezentacije i drugo.

Skip to content