Crtice iz povijesti…

Izidor Kršnjavi (1845.-1927.)

Izidor Kršnjavi rođen je u Našicama 22. travnja 1845. godine. Utemeljio je društvo za promicanje umjetnosti i obrta u Zagrebu još dok je studirao. 1870. promoviran je u doktora filozofije, a osam godina kasnije imenovan je izvanrednim sveučilišnim profesorom. Godine 1884. dolazi u Sabor gdje promiče prosvjetu i napredak. Dvije godine kasnije (1886.) odlazi u Beč i studira pravo, a 1901. postaje doktor prava. Sagradio je ili renovirao mnoge učeničke zavode i crkve. Utemeljitelj je i škole za slijepe i gluhonijeme. Ukinuo je dotadašnji sustav da đaci profesorima plaćaju naukovinu, a umjesto toga profesorima je povećao plaću. Đaci su plaćali stalnu svotu u sveučilišnu blagajnu. Kasnije je takav princip prihvatila i Austrija.

Kršnjavi je reformirao mnoge građanske škole u male srednje trgovačke ili gospodarske škole. Uredio je i razne kulturne zavode (preuredio je Arheološki muzej). Nabavljao je i nove zbirke umjetnina, a zahvaljujući tome, muzej Mimara postao je odmah iza Bečkog muzeja najbogatijim. Izidor Kršnjavi je bio veliki čovjek što se vidi po mnogim njegovim zaista plemenitim djelima. Umro je 5. veljače 1927. u Zagrebu.

Od postojanja  do danas

Zgrada OŠ Izidora Kršnjavoga sagrađena je na inicijativu dr. Izidora Kršnjavoga, a prema nacrtima lajpciških arhitekata 1895. godine.

1948./1949. XXIII. sedmogodišnja škola imenovana je vježbaonicom Više pedagoške škole. 1953./1954. sedmogodišnja škola prerasta u osmogodišnju.

Od 1960. godine prestaje s radom škola u Klaićevoj ulici te škola dobiva ime I. osnovna škola “Rudi Čajevec”.

Od 1965. godine uvodi se cjelodnevni boravak.

Tradicija naše škole učenje je stranih jezika.

Od 1969./1970. do današnjih dana u školi se uče klasični jezici: latinski i grčki.

1. ožujka 1991. godine škola je registrirana pod današnjim imenom Osnovna škola Izidora Kršnjavoga.

1991./1992. formiran je eksperimentalni odjel 1. razreda s pet sati francuskoga jezika tjedno koji je kasnije

1994./1995. u školi je organizirana dopunska nastava za djecu mađarske manjine u gradu Zagrebu, a godinu dana kasnije i dopunska nastava za djecu albanske manjine.

1995./1996. godine škola je imenovana školom za djecu diplomata, poslovnih ljudi i povratnika iz francuskoga govornog područja.

Od 2001./2002. godine nastava se organizira samo u jutarnjoj smjeni.

2003./2004. godine otpočela je s radom Škola u bolnici u Klinici za dječje bolesti Zagreb.

2015./2016. šk. godine naša škola izabrana je za pilot projekt “Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola” i u tom je projektu sudjelovala kao prva i jedina zagrebačka e-škola.

2020./2021. šk. uvodi se učenje njemačkog jezika kao izbornoga predmeta.