Pedagoginja

Matea Penava

magistra pedagogije i engleskog jezika i književnosti

Radno vrijeme:

Ponedjeljak, utorak, četvrtak i petak 8.00-14.00 sati

Srijeda 12.00-18.00 sati

Dragi učenici,

svi se ponekad osjećamo tužno, zabrinuto i bespomoćno, čini nam se da je pred nama nerješiv problem. No, u tim trenucima ne moramo biti sami, za pomoć se uvijek možemo obratiti našim učiteljima ili pedagoginji i psihologinji škole. Ako o svojemu problemu nisi spreman razgovarati s nekim, probaj napisati pismo, napiši kako se osjećaš i što te muči, čak se ne moraš niti potpisati. Pedagoginja i psihologinja će odgovoriti na tvoje pismo i pokušati ti pomoći.

Sandučić povjerenja nalazi se kraj ureda stručne službe na prvom katu škole, a naši odgovori će biti objavljeni na stranici Škole pod izbornikom “Pedagog” i “Psiholog”.

Preventivni programi

Osnovni cilj preventivnih programa je unaprjeđivanje zaštite djece i mladih kroz učenje i vježbanje životnih vještina, usmjeravanje na društveno prihvatljive oblike ponašanja, promicanje zdravog stila života, prevencija ovisnosti i prevencija neprihvatljivih oblika ponašanja.

Neki od preventivnih programa koji se provode u našoj školi:

UČITI KAKO UČITI

Učenike se poučava metodama organizacije slobodnog vremena, tehnikama za lakše učenje i pamćenje, tehnikama opuštanja, potiče ih se na samostalno učenje i razvijanje pozitivnog stava prema školi.

SIGURNOST NA INTERNETU

Učenici kroz radionice osvješćuju opasnosti koje donose elektronički mediji, uče kako svojim odgovornim ponašanjem mogu izbjeći neugodnosti, osvješćuju oblike nasilja na internetu i uče ih prepoznati.

TRENING SOCIJALNIH VJEŠTINA

Cilj treninga socijalnih vještina je osnaživanje učenika za snalaženje u svakodnevnim situacijama. Korištenje socijalnih vještina utječe na poboljšanje međuvršnjačkih odnosa, odnosa u obitelji i sredini u kojoj se dijete kreće. Neke od socijalnih vještina koje učenici usvajaju su: prepoznavanje i iskazivanje osjećaja, rješavanje problema, empatija, suradnja i kontrola ljutnje.

ZAJEDNO U PETI

Prelazak iz četvrtog u peti razred je jedan od najstresnijih događaja tijekom osnovne škole: učenici nakon četiri godine ostaju bez svoje učiteljice, moraju se naviknuti na desetak novih profesora i profesorica, više nemaju jednu učionicu nego više njih, učenici imaju i nove predmete… Da bi prelazak u peti razred bio što bezbolniji, učenici već tijekom četvrtoga razreda upoznaju profesore iz viših razreda i prisustvuju nastavi u višim razredima.

VOLONTIRANJE

Učenici kroz volontiranje razvijaju organizacijske i komunikacijske vještine: rad u timu, rješavanje problema, solidarnost, razumijevanje za društvene probleme, društvenu odgovornost i osjećaj pripadnosti. Neke od aktivnosti koje se provode su: posjet Pučkoj kuhinji, posjet Domu za starije osobe, međuvršnjačka pomoć u učenju…

SURADNJA ŠKOLE I VRTIĆA

Da bi prelazak iz vrtića u prvi razred bio što bezbolniji, organiziraju se posjete vrtićke djece našoj školi. Tijekom posjeta organiziraju se i provode različite radionice, igre i sportske aktivnosti s vrtićkom djecom i učenicima prvih razreda.