Vijesti i kulturna događanja

Aktivnosti školske knjižnice OŠ Izidora Kršnjavoga u Godini čitanja

Autor: Administrator , 10. 1. 2022.

Aktivnosti školske knjižnice OŠ Izidora Kršnjavoga

u Godini čitanja

"Književni susreti u Godini čitanja"

- književni susret s književnicom Željkom Horvat-Vukelja (za učenike prvih razreda), 15. lipnja 2021. godine

- književni susret s književnicom Sanjom Polak (za učenike trećih i četvrtih razreda), 20. listopada 2021. godine

- književni susret s književnikom Darkom Macanom (za učenike osmih razreda), 12. studenoga 2021. godine.

"Okrenimo novu stranicu"

Svakog petka tijekom školske godine u učionicama prvih razreda održava se 15-minutno čitanje. U Projektu se odabiru tekstovi koji potiču zajedništvo, toleranciju i razumijevanje, važnost poštivanja sebe i drugih.

"Jezična brusilica"

Kroz knjižničnu građu školske knjižnice i kroz izložbe literarnih i likovnih radova učenika afirmiramo jezike koje učimo u Školi.

U školskoj knjižnici izdvojili smo pet jezičnih kutaka:

1. Kutak hrvatskoga jezika  (rječnici, pravopis i gramatika hrvatskoga jezika)
  2. British Corner  (rječnici i gramatika engleskoga jezika, knjige za djecu i mlade, slikovnice i časopisi na engleskom jeziku)
  3. Le Coin des Français (rječnici i gramatika francuskoga jezika, knjige za djecu i mlade, slikovnice i časopisi na francuskom jeziku)
  4. Latina et Graeca (rječnici i gramatika latinskoga i grčkoga jezika, knjige rimske i grčke povijesti i kulture)
  5. NOVI KUTAK u 2021. godini:  Das deutsche Eck (rječnici i gramatika njemačkoga jezika, knjige i slikovnice na njemačkom jeziku).

"Započnimo dan s čitanjem"

Prije početka nastave, učenici imaju priliku čitati odabrane tekstove preko razglasa Škole.

Cilj ove aktivnosti je promicanje i poticanje čitanja naglas, unaprjeđivanje čitalačkih sposobnosti i vještina.

Akcija: "Jedna knjiga – jedno "

Akcija darivanja knjiga povodom obilježavanja Međunarodnog dana darivanja knjiga (14. veljače 2021. godine).

Predavanje: "Programi poticanja čitanja školske knjižnice OŠ Izidora Kršnjavoga"

Predstavljanje programa poticanja čitanja školske knjižnice u Godini čitanja Vijeću učenika OŠ Izidora Kršnjavoga (18. ožujka 2021. godine).

Izložba povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige 2021. godine: "Hrvatski autori u Godini čitanja"
Život i djelo: Ivane Brlić-Mažuranić, Mate Lovraka, Zvonimira Baloga, Dubravka Horvatića, Ratka Zvrka, Božidara Prosenjaka, Željke Horvat-Vukelja, Hrvoja Kovačevića)
Izložba je podijeljena u tri dijela: radovi učenika 1 .b, 2. a, 2. b, 2. c, 3. a, 3. b, 3. c i 4. b razreda i učenika koji pohađaju program produženog boravka 4. a, 4. b i 4. c razreda, knjige iz knjižnog fonda školske knjižnice OŠ Izidora Kršnjavoga i dekorativni predmeti.

(Izložba plakata: OŠ Izidora Kršnjavoga. http://os-ikrsnjavizg.skole.hr/knjiznica/izlozbenews_hk=5923&news_id=2793&mshow=1690#mod_news)

Izvor: knjižničarka Ana Červar Manojlović