Vijesti i kulturna događanja

U spomen istaknutom književniku i novinaru Mladenu Kušecu

Autor: Administrator , 4. 11. 2020.

Dana 2. studenog 2020. godine, napustio nas je Mladen Kušec, istaknuti hrvatski književnik, novinar i publicist, koji je svoj dugogodišnji profesionalni rad prije svega posvetio djeci i mladima.

Mladen Kušec rođen je 1938. godine u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju te diplomirao na Filozofskom fakultetu. Na Radioteleviziji Zagreb počeo je raditi 1963. godine, istaknuvši se kao novinar i urednik radijskih i televizijskih emisija za djecu i mlade Tonkica Palonkica, frrr…Patuljci pojma nemajuHihotićiBijela vrana i dr. U razdoblju od 1989. do 1994. godine bio je urednik Obrazovnog i dječjeg programa Hrvatskog radija, a potom i glavni urednik Radio Sljemena. Autor je tridesetak knjiga za djecu i mlade (Dobar danVolim tePlavi kaputićLili i ViliSlijedi me i dr.), a uređivao je i originalni radijski putopis Zagonetno putovanje – Putujemo Hrvatskom.

"Kako je Mladen Kušec postao Mladen Kušec?"

Video je preuzet sa URL. https://magazin.hrt.hr/673079/odlazak-legende-napustio-nas-je-mladen-kusecKako je Mladen Kušec postao Mladen Kušec?, https:// bit.ly/2I0KK5U (4.11.2020.)

Jeste li znali?

Novinar, ratni izvjestitelj, knjižničar i književnik Siniša Glavašević slao je Mladenu Kušecu, iz ratnoga Vukovara njegove Priče iz Vukovara.

Mladen Kušec

Zapis o Pričama iz Vukovara

Uz ove lijepe i tužne crtice Siniše Glavaševića osjećam obvezu prema čitateljima i Siniši zapisati kako su te priče, u ovo zlo ratno vrijeme, stigle iz razrušenog i opkoljenog Vukovara. Ispisujem iz svog ratnog dnevnika: Zagreb, 11. studenoga 1991. U Hrvatskoj je rat.

Siniša Glavašević, čovjek kojega sam uvijek uzbuđeni novinarski glas već odavno povezao s glasom slobodnog i nepokorenog Vukovara, sinoć me je, u telefonskom razgovoru, tko zna po koji put, ponovno iznenadio. Uz nezaobi-laznu molbu da kao novinar i književnik učinim sve što mogu za Vukovarce i Vukovar, očito predosjećajući strahote koje su iz sata u sat sve više prijetile i ljudima i gradu, zamolio me da učinim i nešto i za njega osobno. Ne znam možete li razumjeti uzbuđenje kada vas netko u pola noći telefonom nazove iz okruženog Vukovara i gotovo bojažljivo najavi da ima osobnu molbu. Što vam tada sve može proći kroz glavu i srce. Ali, svakako, najmanje sam očeki-vao: „Mladene, u razrušenom Vukovaru nešto sam, uz novinska izvješća, napisao i za svoju dušu i za dušu Vukovara. Ako uspijem, poslat ću vam faxom tu svoju dječicu pa vas molim da, kada to pročitate, kažete što je to i treba li to još kome osim meni i mome gradu.”

I dan kasnije, 12. studenog u 17 sati i 31 minutu, počele su na privatni fax u zagrebačkom predgrađu stizati priče Siniše Glavaševića. Samo tri dana nakon toga u programima Hrvatskog radija mogli ste svaku večer slušati po jednu Sinišinu priču.

Od tada prošla su dva mjeseca. U međuvremenu s Vukovarom se dogodilo ono najstrašnije, a u toj tragediji hrvatskoga naroda nestao je i novinar Radio Vukovara i Hrvatskog radija Siniša Glavašević.

U želji da za našu djecu i sve nas sačuvamo njegovo sjećanje na Vukovar i s puno nade da će nam se vratiti i Siniša i Vukovar, Matica hrvatska prihvatila je tiskanje knjige priča o Sinišinim ljudima i gradu. Jer one su zaista do Boga djetinje i iskrene, lijepe i tužne, ali su ujedno i teška optužba zla, rata i vremena, i ljudi bez ljubavi i poštenja.

Kao kamen tiha i postojana ostaje za sva vremena i Sinišina ljubav i ljubav Vukovaraca prema svojem gradu i slobodi.

Zagreb, ožujak 1992.

Izvor:

URL. Gradska knjižnica Vukovar. https://gkvu.hr/price-iz-vukovara (4.11.2020.)

Knjige Mladena Kušeca u školskoj knjižnici OŠ Izidora Kršnjavoga:

Posjetite vašu knjižnicu i pronađite sebi zanimljiv naslov.

Izvor: knjižničarka Ana Červar Manojlović