> O školi  > Povijest
Povijest

Zgrada OŠ Izidora Kršnjavoga sagrađena je na inicijativu dr. Izidora Kršnjavoga, a prema nacrtima lajpciških arhitekata 1895. godine. Godinama  je okupljala mahom najmlađe učenike.

Školske godine 1948./49. XXIII. sedmogodišnja škola imenovana je vježbaonicom Više pedagoške škole.
Prvi direktor bio je prof. Franjo Filipović.
Osim nastave u školi je organizirana i prehrana.
Kako joj je namijenjena i uloga Vježbaonice, 1951./52. se otvara radionica za politehničko obrazovanje učenika.
Direktor Dragutin Pazman pokrenuo je 1952. godine tečajeve stranih jezika. 1954./55. godine osnovan je i Školski savjet. Te godine učenici osmih razreda pristupaju Društvu prijatelja muzike.
Godine 1953./54. sedmogodišnja škola prerasta u osmogodišnju.
1955./56. školske godine organiziraju se mnoge izvannastavne aktivnosti kao što je grupa mladih povjesničara, biologa, geografa i fotoamatera. Dio učenika uključuje se u likovni i tjelesni odgoj.
Školu nisu mimoišla ni osnivanja učeničkih zadruga 1958./59. godine. Te godine zabilježeno je i osnivanje KUD-a. Svoje proširenje škola bilježi 1960. godine kada prestaje s radom škola u Klaićevoj ulici. Polovina učenika i učitelji povijesti, matematike, tehničke i tjelesne kulture prelaze u I. osnovnu školu "Rudi Čajevec".
1963. godine upravitelj škole je Vladimir Turković, a 1966. godine je za direktoricu škole imenovana Vera Ladika.
1964. godine ova lijepa zgrada postaje prihvatilište za poplavljene, a učitelji i učenici pomažu u smještaju.
Za najmlađe učenike 1965. godine uvodi se cjelodnevni boravak. Tijekom 1967./68. godine učenici i nastavnici pripremaju emisije školskog radija za Radio-Zagreb i TV.
Tradicija naše škole je učenje stranih jezika.
Posebno je obilježje škole učenje klasičnih jezika, latinskog i grčkog, koje se uvodi 1969./70. i traje do današnjih dana.
1980. godine direktor škole je bio Ivo Vencel, kojega će nakon odlaska u mirovinu zamijeniti v.d. direktora Vera Vulić sve do 1984. godine.
1984. do 2008.  godine direktor je bio Andrija Buntić, prof.
Te godine škola ima 21 odjel sa 720 učenika, a danas 24 odjela s oko 450 učenika u matičnoj školi i 8 razrednih odjela u Klinici za dječje bolesti Zagreb, Klaićeva 16 te na Zavodu za hematologiju i onkologiju "dr. Mladen Ćepulić", Ilica 197.
Do sada je od 26. siječnja 2004. godine, kada je Škola u bolnici otpočela s radom, oko 22000 učenika za vrijeme hospitalizacije pohađalo Školu u bolnici.
Preuređenjem zgrade u Muzej Mimara 1987. godine škola gubi dio svog prostora.
1990. godine je jedna učionica opremljena s 18 računala na kojima su učenici počeli svladavati osnove informatike.
1. ožujka 1991. godine škola je registrirana pod današnjim nazivom Osnovna škola Izidora Kršnjavoga.
Eksperimentalni odjel 1. razreda s pet sati francuskog jezika tjedno formiran je školske godine 1991./92.. Kasnije je eksperimentalni program prerastao u rano učenje stranih jezika, a danas je engleski ili francuski obvezan od prvog razreda.
Škola je 1995./96. godine imenovana školom za djecu diplomata, poslovnih ljudi i povratnika iz francuskog govornog područja.
1994./95. u školi je organizirana dopunska nastava za djecu mađarske manjine u gradu Zagrebu, a godinu dana kasnije i dopunska nastava za djecu albanske manjine.
1993./94. godine veliki dio školskog prostora uređen je i osposobljen za izvođenje suvremene nastave.
Od šk.god. 2001./02. godine nastava se organizira samo u jutarnjoj smjeni.
Od 1. travnja 2008. godine Irena Sertić imenovana je ravnateljicom škole.
Od 9. srpnja 2010. godine Lidija Sosa Šimenc imenovana je vršiteljicom dužnosti ravnateljice.
21. veljače 2011.  - Lidija Sosa Šimenc imenovana je ravnateljicom škole.
2015/2016. šk. godine naša škola izabrana je u pilot projektu "Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" kao prva i jedina zagrebačka e-škola.
2020./21. šk.  uvodi se učenje njemačkog jezika kao izbornog jezka.
Škola je dugogodišnja vježbaonica za studente Učiteljske akademije, Filozofskog fakulteta, Prirodoslovno matematičkog, Kineziološkog fakulteta te Muzičke akademije, Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.
S učenicima koji uče francuski jezik već niz godina rade i izvorni govornici - lektori francuskog jezika.
Mnogi naši učenici su časno predstavljali školu, sudjelovali na natjecanjima iz pojedinih predmeta i tako osvojili najviša nacionalna i međunarodna priznanja.
Većina naših učenika ponijevši u život temeljna znanja i životne vrijednosti iz svog najranijeg školovanja postali su uspješni građani i roditelji.

Izidor Kršnjavi (1845.-1927.)

Izidor Kršnjavi rođen je u Našicama 22. travnja 1845. godine. Utemeljio je društvo za promicanje umjetnosti i obrta u Zagrebu još dok je studirao. 1870. promoviran je u doktora filozofije, a osam godina kasnije imenovan je izvanrednim sveučilišnim profesorom.
1884. dolazi u Sabor gdje promiče prosvjetu i napredak. Dvije godine kasnije (1886.) odlazi u Beč i studira pravo, a 1901. postaje doktor prava. Sagradio je ili renovirao mnoge učeničke zavode i crkve. Utemeljitelj je i škole za slijepe i gluhonijeme. Ukinuo je dotadašnji sustav da đaci profesorima plaćaju naukovinu, a umjesto toga profesorima je povećao plaću. Đaci su plaćali stalnu svotu u sveučilišnu blagajnu. Kasnije je takav princip prihvatila i Austrija.
Kršnjavi je reformirao mnoge građanske škole u male srednje trgovačke ili gospodarske škole. Uredio je i razne kulturne zavode (preuredio je Arheološki muzej). Nabavljao je i nove zbirke umjetnina, a zahvaljujući tome, muzej Mimara postao je odmah iza Bečkog muzeja najbogatijim. Izidor Kršnjavi je bio veliki čovjek što se vidi po mnogim njegovim zaista plemenitim djelima. Umro je 5. veljače 1927. u Zagrebu.

« Lipanj 2022 »