Likovno stvaralaštvo 2.b razreda

Autor: Administrator , 14. 10. 2020.

- LIKOVNO STVARALAŠTVO -

I. Slikamo kao Gustav Klimt

Tijekom upoznavanja s umjetnikom Gustavom Klimtom učenici su svjesno i aktivno opisivali doživljaje umjetnikovih likovnih i vizualnih djela. Po uzoru na Gustava Klimta i prisutnosti "elementa zlatnoga" učenici su slikarskom tehnikom, temperama, oslikali pozadinu jesenjeg lišća. Sakupljenom jesenkom lišću olovkom su nacrtali obrisnu liniju, a koristeći bijelu temperu građu lišća su naglasili gradbenim crtama.

II. Slikamo kao Yayoi Kusama

Nakon upoznavanja s likovnim stvaralaštvom japanskog suvremenog umjetnika učenici su razumijeli vlastitu ulogu promatrača vizualnog djela kao suoblikovatelja značenja likovnoga i vizualnoga djela. Uočavanjem dominacije točaka različitih veličina u djelima umjetnika učenici su kombiranom tehnikom, kolaž papir i crni flomaster, naslikali/nacrtali jesenske  plodova gdje se uz komplementarni kontrast uočava dominacija točaka po uzoru na Yayou Kusamu.

III. Izložba 'Čitajmo o prirodi'

Povodom izložbe 'Čitajmo o prirodi' namijenjene za niže razrede Osnovne škole Izidora Kršnjavoga u sklopu Mjeseca hrvatske knjige učenici su pročitali problemsku (eko)slikovnicu pod naslovom 'Bajka o čistoj šumi' spisateljice Manuele Vladić-Maštruko. Nakon književne analize slikovnice s osnovnim  elementima bajke i pouke eko-slikovnice učenici su ilustrirali mjesto radnje: bajkovitu šumu. Po uzoru na spisateljicu i ilustratoricu kombiniranom tehnikom, akvarel i crni flomaster, oslikali su i nacrtali vizualni motiv bajkovite šume prema neposrednom analitičkom promatranju slikovnice.

Izvor: Mirela Ćosić, mag. prim. educ.