> Nastava

eTwinning događanje 'Tjedan svemira'

Autor: Administrator , 6. 2. 2020.

TJEDAN SVEMIRA

Od 26.1.2020. do 2.2.2020. u našoj školi odvijao se je Tjedan svemira. Događanje je putem eTwinning platforme organizirala učiteljica Sanja Maričević, a pridružili su mu se zajedno surađujući u njemu brojni učitelji naše škole.

Virtualno predavanje pod nazivom Razgovarajmo o svemiru održalo se 28.1.2020. Profesor geografije Ivan Sarjanović razgovarao je s učenicima 4. a i 4. c razreda o tome što je to svemir, koliko je velik, što se u njemu nalazi, koje vrste nebeskih tijela postoje , koje su razlike među njima, što su to crne rupe te koje su posebnosti planeta Sunčevog sustava.

Profesorica francuskog jezika Jasna Banelli s učenicima je na francuskom jeziku razgovarala o tome kako su dani u tjednu dobili imena te po kojim to planetima.

U svojoj učionici ovaj webinar su pratili i učenici 1. b razreda sa svojom učiteljicom Ljiljanom Merlin Zovko.

Na nastavi latinskog jezika , pod vodstvom profesorice Olge Horvat, učenik 7. c Nikola Radman Livaja čitao je tekst o podjeli vlasti između rimskih bogova Jupitera, Neptuna i Plutona.

Učenica 7. a Lae Petric čitala je isti tekst na hrvatskom jeziku.

Učenica 7. a razreda Marta Verčič na prezentaciji je pokazivala te planete.

Učenici 1.b razreda sa učiteljicama Ljiljanom Merlin Zovko i Mirelom Ćosić upoznali su se sa beskonačnim svemirom i Sunčevim sustavom uz pomoć web aplikacije Solar System Scope gdje su proučili svaki planet Sunčevog sustava.
Solar System Scope je 3D simulacija Sunčevog sustava gdje se može detaljno proučiti struktura, smještaj i značajke svakog planeta te zvijezda, meteora, mjeseca u trenutnom vremenu (in real-time).

Nakon što su pomno proučili svaki plan Sunčevog sustava, uključujući Sunce, učenici su odabrali planet koji im se po značajkama i izgledu najviše dojmio te su ga nacrtali/naslikali.

Kako bi zavirili u povijest istraživanja svemira, pročitali su vodič „Sunčev sustav: veličanstveno putovanje svemirom“, Graham Iana. Vodič kroz Sunčev sustav je namijenjen djeci mlađeg uzrasta, a sastoji se od tematskih cjelina u kojima se putem bogatih ilustracija i kratkog teksta daju osnovne informacije o Sunčevu sustavu, Suncu, unutrašnjim planetima, vanjskim planetima, Zemlji i Mjesecu te malim tijelima. Sve planete Sunčeva sustava, slijetanje na Mars, Zemljina putanja, misije na Mjesec i udar kometa dočarani su trodimenzionalnim prikazima i 3D tumačima.

Učenici 2. a i 2. b razreda tijekom produženog boravka s učiteljicom Martom Bartolović imali su likovnu radionicu. Prvo su na bijelom papiru pastelama nacrtali svoje asocijacije na svemir, a nakon toga su te svoje ideje izrezali i zalijepili ih na crnu podlogu.

Na taj način nastala je njihova mala knjiga. Svaki učenik je izradio stranicu ili dvije. Na kraju knjige napisali su svoje poruke za svemir i ljude cijelog svijeta.

Na nastavnom satu Likovne kulture učenici 4. a pod vodstvom učiteljice Sanje Maričević su proučavali planete Sunčevog sustava te najdraži slikali u likovnoj tehnici tempere.

Nazive planeta Sunčevog sustava mogli su ponavljati i igrajući 'Wordwall' igru na poveznici :https://wordwall.net/resource/230445/planeti-sunčevog-sustava-134340-pluton

Učenici 4. c razreda pod vodstvom učiteljice Maje Hanžek u kombiniranoj tehnici slikali su svemirske motive.

Učenici 4. a,b,c razreda ovih su dana u produženom boravku pod vodstvom učiteljica Ivane Šutak i Maje Kurevije proučavali i istraživali svemir. Usredotočili su se na Sunčev sustav. Prvo su na internetu pogledali film o Sunčevom  sustavu, promatrali i čitali o tome, a nakon toga su napisali najvažnije podatke vezane uz Sunce i planete Sunčevog sustava.

Zatim  su izrađivali planete promatrajući njihove fotografije. Učenici su  radili u paru. Sve to objedinili su na jednom zajedničkom plakatu i na svoj način prikazali jedan djelić svemira.

Izvor: Sanja Maričević, mag. prim. educ.