U našem 3. b razredu s učiteljicom Ružicom Tominović provodimo projekt „Čitamo mi u obitelji svi“. Potaknut od strane Hrvatske mreže školskih knjižničara 2011. godine, ČMUOS je sa svojim ruksacima obišao mnoge obitelji u svim dijelovima Hrvatske,  gradeći nove veze između škole, obitelji i utirući svijest o aktivnom cjeloživotnom učenju u ranoj dobi.

Način provođenja vrlo je izravan, a koncept je inovativan. S početkom novog polugodišta, svakog tjedna ruksak s osam naslova iz osam kategorija (Carstvo dječjih priča, Obiteljsko druženje uz stihove ili šale, Isključivo za odrasle, Slikovnica – obiteljska družionica, Mali istraživači: popularno-znanstvene knjige za obitelj, Odgoj djece i mladih: priručnik za odgoj djece za odgajatelje, roditelje i učitelje, Igrom do boljeg čitanja [knjige za slobodno provođenje vremena], Etno baština: knjige o baštini, etno priče, legende, mitovi, povijest, tradicija) odlazi („putuje“) u dom nasumično odabranog učenice ili učenice gdje ostaje tjedan dana. Za to vrijeme članovi obitelji određuju vlastiti raspored, način čitanja i koliko će kojemu naslovu posvetiti pažnju.
Za vrijeme čitanja i druženja uz knjigu, ukućani mogu voditi dnevnik čitanja, napisati kratak izvještaj o tome kako su proveli vrijeme, priložiti crteže, fotografije, (animirane) filmove ili pjesme. Za to im je predviđena službeni rokovnik
Da je čitanje važno, nitko ne spori i mnoštvo zagovara. Ono što je teže često je naći vremena, volje ili motiv za čitanjem, a kamo li uspješnu aktivnu strategiju za poticanje i produbljivanje navike čitanja.
Treći i četvrti razred osnovne škole vrijeme je kad djeca vjerojatno do kraja stasaju u pismenosti i stječu samostalnost u čitanju. Trijumfalni trenutak to jeste za razvoj, intelektualnu nezavisnost i identitet, no ne podrazumijeva da se roditelji i ostale odrasle osobe povuku iz uključenosti u daljnji razvoj i poticanje čitalačkog aspekta njihovih života. Iako im više ne treba tumačiti značenje slova i redoslijeda riječi, zbog većeg opsega tekstova za kojima posežu i zbog većeg broja (nepoznatih) riječi i razvoja u tekstu, oni još uvijek trebaju vodstvo i pomoć u navigaciji kroz nove stvari s kojima se susreću. Budući da najbolje uče na primjeru i lako primjećuju odvojenost rečenog i pokazanog, čitanje s djecom i u njihovoj blizini jedan je od najboljih načina kako potaknuti daljnji razvoj navike i želje za čitanjem.
Čitamo mi u obitelji svi je projekt koji uključuje ono što sigurno mnoštvo roditelja prakticira i daje mu dodatni poticaj. Svakodnevnica su-vremenog života ostavlja malo vremena za opuštanje koje nije spavanje. Naći u danu vrijeme za sat vremena čitanja (ili 10% posto knjige) nije uvijek najlakša stvar, no iznimno je vrijedna budući da čitanje opušta tijelo i aktivno angažira um u kreativnom procesuiranju koje od nizova slova stvara smislene slike s radnjom i porukom.
Sjesti i čitati, za sebe, za djecu i za ostale ukućane,  u sebi, dio po dio ili po ulogama potiče i koheziju zajednice koju želite ojačati, daje van prostor za bolje iskorištavanje slobodnog vremena i daje djeci dobar primjer izgleda stalnog životnog usavršavanja.  Ukoliko ih se samo upozorava na čitanje, a oni koji ih upozoravaju na to ne prakticiraju to što preporučuju, uvijek će se javiti pitanje „Zašto bih ja kad ti ne - ?“.
Provođenje projekta i njegov vanjski primjer omogućuje onima koji imaju naviku zajedničkog čitanja da to nastave raditi, onima koji se premišljaju o tome ili su prestali da se (nanovo) uhvate u koštac i da možda pokaže prednosti ovakvih akcija onima koji još nisu imali takvi naviku.
Svih osam naslova teško će se pročitati u samo nekoliko dana, no iskustvo, osjećaj i želja za nastavkom vjerojatno će ostati i nakon što ruksak ode nekom drugom.

Zahvaljujemo se voditeljici projekta prof. Dejani Kurtović iz IV. OŠ Bjelovar na pomoći u provedbi te potrebnim asistencijama i vodstvu.

Saznajte više: