Projekt JEZIČNA BRUSILICA

Tijekom školske godine afirmirat će se jezici koje učimo u Školi kroz građu školske knjižnice, kulturna događanja, književne susrete, predavanja vanjskih suradnika i kreativne radionice.
Ciljevi - usporediti našu kulturnu baštinu i običaje s drugim narodima engleskog i francuskog govornog područja, razviti ljubav prema čitanju na različitim jezicima te napredovati u razvoju jezičnih vještina i sposobnosti.

U školskoj knjižnici izdvojena su četiri nova kutka:

1. Kutak hrvatskog jezika
 (rječnici, pravopis, gramatika hrvatskoga jezika, knjige hrvatske povijesti i kulture)

2. British corner (knjige, časopisi na engleskom jeziku te knjige engleske povijesti i kulture)

3. Le Coin des Francais (knjige i časopisi na francuskom jezik, knjige francuske povijesti i kulture)

4Latina et  Graeca (knjige, gramatika, pravopis latinskog i grčkog jezika, knjige rimske i grčke povijesti i kulture)

BOGATI KNJIŽEVNI SUSRET U DRUŠTVU HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA

ZA UČENIKE NAŠE SKOLE

U četvrtak, 13. veljače 2020. godine školska knjižnica je organizirala književni susret za učenike četvrtih razreda u Društvu hrvatskih književnika.

Tamo nas je toplo dočekao voditelj Male tribine DHK Hrvoje Kovačević, koji je bio moderator Susreta, a gost Male tribine bio je književnik Ratko Bjelčić.

Učenici su spremno stigli u Društvo, pripremili novinarska pitanja za naše književnike.

Bio je to pravi novinarski intervju!

Naši su se književnici dobro snašli i spremno odgovarali na sva postavljena pitanja. Oni su za naše učenike pripremili nekoliko kviz-pitanja o njihovom spisateljskom radu.

Svi su učenici željeli sudjelovati, no samo su najbrži učenici, koji su znali odgovoriti na sva postavljana pitanja, primili od književnika knjigu na dar.

Na opće oduševljenje, kako učenika tako i učitelja, na Susret je stigao afirmirani hrvatski književnik Zlatko Krilić, koji je sve prisutne srdačno pozdravio i sjedio među malim gledateljima.

Nakon Susreta, puni dojmova, naši su se učenici vratili svojim razredima gdje su zapisivali odgovore naših književnika, kako bismo današnji bogati intervju mogli objaviti u idućem broju našeg školskog lista Plavo zvono.

Ovom prilikom želimo se zahvaliti voditelju Male tribine Društva hrvatskih književnika Hrvoju Kovačeviću na susretljivosti i suradnji.

Književni susret u školskoj knjižnici

U ponedjeljak, 24 veljače 2020. godine u prostoru školske knjižnice

održano je svečano predstavljanje zbirke pjesama

učenika 2. a, b, c razreda programa produženog boravka

pod nazivom

NAŠA PJESMA.

Zbirka je napisana u sklopu izvannastavne aktivnosti Knjiga u gostima,

učiteljice Ljerkice Vinković.

Dođite u Knjižnicu i uživajte u čitanju!:)

Mjesec hrvatske knjige

Književni susret u suradnji s Društvom hrvatskih književnika u sklopu Male Tribine

Program školske knjižnice

Lektira s potpisom

U četvrtak, 15. listopada 2020. godine OŠ Izidora Kršnjavoga započela je s obilježavanjem manifestacije Mjeseca hrvatske knjige, književnim susretom sa spisateljicom Melitom Rundek.

Preko konferencijskog alata Zoom, spojili smo se s Društvom gdje su nas toplo dočekali gošća susreta Melita Rundek i voditelj Tribine Hrvoje Kovačević.

U Programu su sudjelovali učenici 6.a, 6.b i 6.c razreda, koji su imali priliku upoznati se s autoricom njihovog lektirnog naslova Psima ulaz zabranjen. Gošća je predstavila svoj književni rad i kroz razgovor, učenicima pojasnila zašto je važno čitati i biti načitan.

Na kraju Programa, učenici su postavljali pitanja autorici, a učenica Dora Šragalj Pavunčec iz 6.c razreda, pročitala je kratak ulomak iz pogovora knjige Psima ulaz zabranjen:

Kad knjiga govori o knjigama

...Zašto ova knjiga govori i o ljubavi prema knjigama, najbolje će izreći Melita Rundek:

Ni uvodni moto knjige, preuzet od De Amicisa, nije slučajno odabran. Kaže: knjiga je živ glas, duh koji korača zemaljskom korom. Ona nastavlja biti živa misao neke osobe od koje nas dijele prostor i vrijeme. To je cijela filozofija, koja ukazuje na to da knjiga može premostiti prostor i vrijeme.

Komuniciramo s prošlošću preko knjiga, s knjigom svladavamo udaljenost. Stari Grci zapisali su nam kako su se osjećali, što su mislili.

Usmena riječ nestaje, pada u zaborav, a pisana traje.

Ja živim u Zagrebu, a moje se knjige čitaju primjerice u Istri ili Gorskom kotaru.

Knjigom sam premostila prostor. Dio mene je teleportiran, dio mojih misli, stavova, mašte.

Upoznala sam mnogo Amerikanaca preko knjiga, iako nikad tamo nisam bila. Upoznala sam brojne zanimljive ljude, iako nikad tamo nisam bila. Upoznala sam brojne zanimljive ljude, iako ih nikada nisam vidjela.

Knjiga zato jest čarolija, a pisci čarobnjaci. Na stotinjak stranica stane cijeli jedan ogroman svijet, stvoren ni iz čega, od slova abecede i puno mašte, stvaralaštva.

"Psima ulaz zabranjen", ljubavna pripovijest o psima, knjigama i ostalom jest knjiga o knjigama, kao što je i Eccova knjiga "Ime ruže" knjiga o knjigama, ali je moja namijenjena djeci, odraslima, i svima koji se osjećaju nepoželjni u knjižnicama i književnosti. Jer, iako psu brane ući u knjižnicu, on je ušao u knjigu, knjižnicu i književnost, prekršio zabranu. Ušao je u knjižnicu i pokrenuo događaje. Što hoću reći? Nema nepoželjnih kad je riječ o knjigama i književnosti.

... Bez obzira jesu li djeca ili odrasli, imaju li jedinicu iz lektire, neka traže dovoljno dugo, sigurno će naći knjigu koja će ih opčarati, zaokupiti, knjigu koja će ih preseliti u drugo vrijeme i drugi prostor.

Sve prisutne pozdravila je stručna suradnica - knjižničarka Ana Červar Manojlović.

« Listopad 2020 »