Knjižnični katalozi

Katalog je riječ grčkoga podrijetla i okvirno može označavati popis, zbir ili nabrajanje. Knjižnični je katalog popis građe prikupljene na jednomu mjestu (u knjižnici, u kakvoj knjižničnoj zbirci ili u više knjižnica), ustanovljen na osnovi određenih, unaprijed utvrđenih kriterija.

Knjižnični se katalozi izrađuju da bi odgovorili na uobičajena pitanja koja korisnici postavljaju knjižnici, te da bi knjižničari mogli ustanoviti koju sve građu ima knjižnica. Korisnici obično postavljaju ova pitanja:

1)  Ima li knjižnica određenu publikaciju?
2)  Koja izdanja određene publikacije ima knjižnica?
3)  Koje publikacije određenog autora ima knjižnica?
4)  Koje publikacije iz određenoga stručnog područja ima knjižnica?
5)  Koje publikacije o određenom predmetu ima knjižnica?

(iz Tadić, Katica. Rad u knjižnici)

Nekada su katalozi bili na listićima i u posebnim ormarićima, a s razvojem informacijske tehnologije i mrežnog okruženja lako su se i uspješno udomaćili u digitalnom obliku kao logičnom koraku razvoja.

Katalozi

Mrežni katalog knjižnice naše škole

Skupni katalog knjižnica Grada Zagreba

- sve knjižnice u mreži KGZ-a su povezane, a na stranicama kataloga možete pretraživati sve knjižnice ili ograničiti rezultate na onu/e koje su vam najbliže

Katalog Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu

- NSK je najveća i najstručnija knjižnica u Hrvatskoj koja okuplja svu građu izdanu u RH, na hrvatskom jeziku i građu iz inozemstva koja ima veze s RH, hrvatskim temama i autorima.

Katalog knjižnice Filozofskog fakulteta u Zagrebu

- FFZG ima sjajnu i veliku knjižnicu koja nastoji zadovoljiti potrebe njihovih studenata građom iz humanističkih i društvenih znanosti

Skupni katalog CROLIST
- pretražuje građu po svim knjižnicama u Hrvatskoj koje su uključene u sustav CROLISTA