Ostala događanja

2009. godina

Autor: Administrator , 27. 1. 2010.

Organizirali smo brojne donacije kako bismo razveselili naše učenike. Osobito nas je obradovalo računalo koje nam je donirala „Samoborka“. Sada u učionici možemo gledati filmove itekako korisne u nastavi medijske kulture, ali i igrati igrice u slobodno vrijeme.

Suradnja KDBZ i Škole u bolnici očituje se i u drugim aktivnostima vezanim za humanizaciju bolničkog liječenja djece i ostvarivanju ciljeva akcije „Za osmijeh djeteta u bolnici“:

Učiteljica Ljerkica Vinković objavila je članak o programu kulture u internom glasilu podružnice HUMS-a Klinike za dječje bolesti Zagreb „Smješko“.

Intervjuirala ju je Lucija Šabarić, učenica 8. r. OŠ Vjenceslava Novaka za LiDraNo 2009.→ nagrađen novinarski rad „Toplinu i radost u njihovom pogledu nosim u svom srcu“ i objavljen u Zborniku literarnih i novinarskih radova učenika osnovnih i srednjih škola te u šk. časopisu OŠ Vjenceslava Novaka „Žubor“.

Naše su učiteljice nastavile s održavanjem predavanja o Školi u bolnici započeto još u listopadu 2008. kako bi i prosvjetne i zdravstvene djelatnike upoznale s njenim osnovnim značajkama.

Tako su učiteljice RN (Ana Parać, Dubravka Skočić i Ljerkica Vinković) održale stručno predavanje za kolege u OŠ Vjenceslava Novaka na Učiteljskom vijeću 7.siječnja 2009.

Zatim su 8. i 9. siječnja 2009. u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga u Zagrebu predavanje o Školi u bolnici održale Mara Ivanko, prof. biologije i kemije i Ljerkica Vinković, učiteljica RN na stručnom skupu za biologiju i kemiju za srednje škole u organizaciji gđe. Olgice Martinis, mag. spec.  iz Agencije za odgoj i obrazovanje.

23. siječnja 2009. Lj. Vinković održala je stručno predavanje na međužupanijskom str. skupu za voditelje žup. str. vijeća učitelja RN (Sisačko-moslavačka, Bjelovarsko-bilogorska i Koprivničko-križevačka županija) u organizaciji više savjetnice,Šimice Mihaljević, mag. spec. u AZOO.

6. svibnja 2009. održala je predavanje o Školi u bolnici i na stručnom usavršavanju medicinskih sestara u KDBZ.

16. lipnja 2009. Mara Ivanko i Ljerkica Vinković bile su predavači na stručnom skupu za biologiju i kemiju za srednje škole u Vinkovcima te upoznale profesore s radom Škole u bolnici i odgojno-obrazovnim oblicima, metodama i sredstvima nastavnoga i izvannastovnoga rada u specifičnim bolničkim uvjetima.

3. listopada 2009. na Kongresu Hrvatskog katoličkog društva medicinskih sestara i tehničara Život u krilu zdrave obitelji – zdravlje u zajednici: Imam prava i dužnosti naše su učiteljice održale 2 predavanja: Lj. Vinković: Škola u bolnici – suradnja s roditeljima i Ana Parać: Škola u bolnici – Uloga igre u bolničkom liječenju djece.

Učiteljica Lj. Vinković sudjelovala je 12. prosinca 2009. na poslijediplomskom tečaju stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije: Maligni tumori u djece – Suportivna terapija u održavanju kvalitete života s predavanjem na temu: Škola u bolnici – značaj i posebnosti školskog programa u djece s malignim bolestima, a stručni članak objavljen je u časopisu Hrvatskog pedijatrijskog društva i Hrvatskog društva za školsku i sveučilišnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, Zagreb, listopad-prosinac 2009., br. 4.Eko festival

Osim redovnog stručnog usavršavanja, nastavili smo se kontinuirano educirati za rad u bolničkim uvjetima.

25. travnja 2009. učiteljice Škole u bolnici sudjelovale su na 6. seminaru Udruge hrvatskih bolničkih pedagoga ne temu Organizacija rada i primjeri dobre prakse u bolničkim školama u OŠ Petra Zrinskog u Zagrebu.

Od 3. do 7. lipnja 2009. učiteljica Lj. Vinković predstavljala nas  je na 2. kongresu primijenjene psihologije „Zaštita zdravlja djece i mladih“ u Opatiji.

Učiteljica Dubravka Skočić bila je naša predstavnica u Šibeniku od 18. do 20. lipnja 2009. na konferenciji „Pravo djeteta na zdravlje i razvoj“ u organizaciji središnjeg koordinacijskog odbora akcije „Gradovi i općine-prijatelji djece“.

25. rujna 2009. gđa. V. Radić Šulekić i Lj. Vinković sudjelovale  su na 6. okruglom stolu Hrvatskog knjižničarskog društva za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama: Knjižnične usluge za bolničke pacijente i osobe smještene u domovima umirovljenika.

22. listopada 2009. učitelji Škole u bolnici bili su na predavanju „Bolničke infekcije“ koje je održala Mirjana Vurnek, vms iz KDBZ.

30. listopada 2009. učiteljice RN sudjelovale su predavanja na poslijediplomskom tečaju “Liječenje boli djece i palijativna skrb” koji se održao u KDBZ, podvodstvom: prof. dr. sc. VišnjeMajerić Kogler, prim. mr. sc. DianeButković idr. sc. Jasminke Stepan Giljević.

20. i 21. studenog 2009. učiteljice A. Grgić i Lj. Vinković sudjelovale su na godišnjem Savjetovanju koordinatora akcije Gradovi i općine – prijatelji djece u organizaciji Središnjeg  koordinacijskog odbora akcije Gradovi i općine – prijatelji djece u suradnji s Gradskim uredom za obrazovanje, kulturui šport Grada Zagreba i UNICEF-im Uredom za Hrvatsku.

3. prosinca 2009. učitelji Škole u bolnici prisustvovali su str. usavršavanju u KDBZ – predavanju gl. sestre KDBZ, gđe. Vlaste Krešić na temu: Prava djeteta u bolnici i u dogovoru s gđom. V. Krešić učiteljice su uredile bolničke panoe (tema: Prava djeteta).

Zahvaljujemo svima koji su podržali rad učitelja Škole u bolnici što je u konačnici rezultiralo realizacijom brojnih aktivnosti za hospitaliziranu djecu i pridonijelo ostvarivanju ciljeva programa humanizacije bolničkog liječenja i akcije „Za osmijeh djeteta u bolnici“.

Izvor: Ljerkica Vinković, učiteljica RN