Ostala događanja

PROJEKT: DVA MUZEJA U SUSJEDSTVU - NAGRADA HRVATSKOG MUZEJSKOG DRUŠTVA

Autor: Administrator , 23. 1. 2014.

10. prosinca 2013. bili smo na dodjeli godišnjih nagrada Hrvatskog muzejskog društva u muzeju Mimara. Osobita nam je čast što je nagrađen projekt „Dva muzeja u susjedstvu“ koji provodimo u okviru nastave u Školi u bolnici već treću godinu.

Obrazloženje:

Projekt Dva muzeja u susjedstvu zajednički je projekt Željke Jelavić, više kustosice Etnografskog muzeja i Maline Zuccon Martić, više muzejske pedagoginje Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba.

On na najbolji mogući način potvrđuje kako je u suvremenom društvu izuzetno važna društvena odgovornost muzeja. Oni  svojim djelovanjem trebaju aktivno pridonositi ostvarenju dijaloga između kulturnih institucija i društva s ciljem djelovanja muzeja  kao demokratskih, a ne elitističkih kulturnih institucija.

Cilj ovoga projekta je osigurati ranjivim društvenim skupinama, poput djece onkoloških pacijenata te ostalih pacijenata Klinike za dječje bolesti  uključenih u rad Škole u bolnici, upoznavanje s radom muzeja, učenje o baštini i kulturi u širem smislu.

Kroz ovaj projekt promoviraju se neformalni oblici učenja o baštini i kulturi uz razvijanje kreativnosti uključenih sudionika. Pored toga od izuzetnog je značaja podrška koju kroz ovaj oblik rada dobivaju djeca pacijenti za vrijeme boravka u bolnici.

Nadalje, projekt „Dva muzeja u susjedstvu“ na najbolji način slijedi Etički kodeks ICOM-a koji u točki 5. kazuje da „muzeji posjeduju resurse koji pružaju mogućnosti za druge javne službe i usluge“.

Naposljetku, ovaj projekt primjer je uspješne intersektorske suradnje, ne tako česte u nas, koja obuhvaća ustanove iz područja kulture (Etnografski muzej i Muzej za umjetnost i obrt) , obrazovanja (Osnovna škola Izidora Kršnjavoga) i zdravstva (Klinika za dječje bolesti Zagreb).