OŠ Izidora Kršnjavoga je obilježila Dan ružičastih majica!

Autor: Administrator , 24. 2. 2021.

Mi volimo ružičasto!

24. veljače 2021. godine. OŠ Izidora Kršnjavoga obilježila je

Dan ružičastih majica - Pink Shirt Day,

program prevencije vršnjačkog nasilja, koji se obilježava zadnje srijede u veljači.

Dan ružičastih majica u OŠ Izidora Kršnjavoga

Pokret je nastao u Kanadi potaknut dirljivom pričom srednjoškolca koji je u znak podrške majci oboljeloj od raka odlučio u školu obući ružičastu majicu čime je postao žrtva nasilja. Na taj dan, u cijeloj zemlji organiziraju se razne aktivnosti, kako po školama tako i na radnim mjestima te se nose ružičaste majice kako bi simbolizirali borbu protiv nasilja.

Vršnjačkim se nasiljem smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika

govori ili čini loše ili neugodne stvari.

Vršnjačko nasilje možemo podijeliti na dva glavna oblika: fizičko i verbalno. Fizičko ili tjelesno nasilje je najuočljivije te podrazumijeva: udaranje, guranje, štipanje, čupanje i slično, dok verbalno nasilje najčešće prati fizičko, a podrazumijeva: vrijeđanje, širenje glasina, stalno zadirkivanje, ismijavanje…

Reci NE nasilju!

ČITANJEM PROTIV NASILJA U ŠKOLI!

Školska knjižnica Osnovne škole Izidora Kršnjavoga ima niz knjiga u svom fondu koje govore o toj temi; što je vršnjačko nasilje, kako pobijediti pritisak vršnjaka, što učiniti ako doživimo nasilje, kako i kada zatražiti pomoć i dr.