DAN KRAVATE

Autor: Administrator , 20. 10. 2018.

U našoj smo školi obilježili Dan kravate 18. listopada 2018. godine.

MATIČNA ŠKOLA

Učenici 1. razreda obilježili su nizom aktivnosti Dan kravate. Učenici i učiteljice  su se uredili i stavili kravate oko vrata. U produženom boravku održali su malu modnu reviju kravata i zaplesali uz pjesmu Kravata zbora Zagrepčanke i dečki. Učenici su kroz kratku prezentaciju naučili nešto o povijesti kravate, ali i pogledali kako kravate mogu biti raznolike. Govorili su o svom iskustvu s kravatama i koga su oni primijetili da nosi kravate. Na kraju su učenici bili dizajneri koji su uređivali svoje kravate koristeći razne vrsta crta i boja koje su upoznali na nastavi Matematike i Likovne kulture.

Učenici 2. b razreda razgovarali su s učiteljicama o kravatama kao dodatnom, ukrasnom odjevnom predmetu. Zajedno su govorili i o porijeklu kravate, kao i o njenom povijesnom aspektu. Učenici su zatim izrađivali kravate za koje smatraju kako bi ih njihovi očevi rado odjenuli. Kravate su izrađene likovnom tehnikom kolaža pri čemu su učenici iz već teksturiranog papira izrezivali dijelove i aplicirali ih na kravatu. Na kraju su izradili model košuljice s kragnom kako bi se kravata što bolje istaknula.

Povodom obilježavanja Dana kravate učenici 3. a razreda stigli su u školu s kravatama i maramama oko vrata. U produženom boravku upoznali su se s porijeklom i poviješću kravate kao simbolom kultiviranosti i uglađenosti. Učenici su se okušali u japanskoj vještini savijanja papira. Koristeći kolaž papir, izradili su razobojne košuljice i kravate.  Pripala im je i uloga dizajnera. Naime, svatko je ukrasio kravatu onakvu kakvu bi volio nositi. Svaki je učenik ponosno predstavio svoj model ostatku razreda.

Učenici 3. b razreda obilježili su Dan kravate brojnim aktivnostima. Razgovarali su i čitali o tome kako je nastala kravata. Učenici su saznali mnoge zanimljivosti, kao i tu da je Hrvatska domovina kravate. Nakon toga su dizajnirali kravate za turiste i posjetitelje našeg grada Zagreba. Svaki je učenik dobio fotografiju pojedine znamenitosti Zagreba te ju je vjerno precrtao na svoju kravatu. Tako je nastao " Zagreb u srcu kravata ".

Učenici 3. c razreda obilježili su Dan kravate izradom vlastitih kravata koristeći kolaž papir. Osim toga, obilježili su Dan kravata i noseći kravate. Učenici su jedni druge učili kako se vežu kravate.

Učenici 4. a razreda uživali su osmišljavajući novi dizajn kravate te su postali mali dizajneri i istraživači. Istražili su  povijest kravate i osmislili sasvim novi dizajn i izgled. Izradili su kravate za budućnost.

Dan kravate obilježili su i učenici viših razreda.  Ispred sobe pedagoginje nalazi se pano na kojem su učenici mogli dobiti upute kako vezati kravatu.

Učenici 5. c razreda obilježili su Dan kravate razgovorom o kravatama i izradom istih putem tehnike savijanja papira – origami.

Na satu Hrvatskog jezika i Povijesti te u sklopu dodatne nastave Kemije učenici su zajedno s profesorima obilježili Dan kravate. Sudjelovali su učenici 5. c, 7. c i 8. c razreda te sedmaši koji pohađaju dodatnu nastavu Kemije.  U sklopu nastave Hrvatskog jezika osmaši su proučavali etimologiju riječi kravata, podrijetlo riječi kravata, riječ kravata u stranim jezicima, o riječi kravata u rječnicima i na mreži te o kravati u književnim dijelima.

Petaši su sastavljali pjesme i priče s motivom kravate. Na satu je ostvaren unutarpredmetni suodnos s nastavom lektire pa su tako učenici koji su stvarali svoju priču trebali motiv kravate unijeti u lektirno djelo Koko u Parizu. Umjesto umjetničke slike Koko i Zlatko tragali su za kravatom.

Na satu Povijesti govorili smo o povijesnom značenju kravate te kako je ona bila veliki modni dodatak poznatim vladarima, vojskovođama kao i narodima diljem Europe pa kasnije i svijeta. Učenici su na satu sami učili vezati kravatu po uzoru na hrvatske povijesne ličnosti.

U sedmom su razredu učenici dobili novi nastavni predmet - Kemiju. Sad već znaju da je kemija znanost o tvarima pa su istraživali od kojih se materijala proizvodi kravata. Osim na zajedničkom panou, informacije o obilježavanju Dana kravate, možete vidjeti i na mrežnim stranicama.

Poveznica na pano:

ŠKOLA U BOLNICI

Učiteljice Škole u bolnici u Zavodu za onkologiju i hematologiju „Dr. Mladen Ćepulić“ zajednički su osmislile brojne aktivnosti kako bi učenici bili pripremljeni za obilježavanje tog dana. Kravata je bila tema svih nastavnih predmeta i izvannastavnih aktivnosti. Učenici su se rado uključili u ponuđene aktivnosti i pokazali veliku kreativnost. Gledali su domaći crtani film „Kravata Croatica“ Borisa Kolara o povijesti kravate uz glazbu Arsena Dedića. Potom su slušali pjesmu „Kravata“ u izvođenju Plesnog zbora Zagrepčanke i dečki. Osmisli smo nekoliko pjesama o kravati te smo ih pjevali na različitim narječjima i različitim hrvatskim tradicijskim načinima izvođenja glazbe. Glazbenim instrumentima pratili su pjevanje. Bilo je tu i plesnih pokreta. Sve se prevodilo na engleski i njemački jezik. Uslijedile su kreativne radionice na kojima su učenici dizajnirali kravate – kombinirali boje i oblike, ukrašavali ih glagoljicom, tekstovima pjesama…