MEĐUNARODNI ISPIT DELF U OŠ IZIDORA KRŠNJAVOGA

Autor: Administrator , 15. 2. 2017.

U ponedjeljak 13. i u utorak 14. veljače u prostorijama naše škole održan je zajednički pisani dio ispita DELF za učenike koji uče francuski jezik. Ispit se inače sastoji od četiri dijela u kojima se provjeravaju jezične kompetencije (sposobnosti) učenika: razumijevanje izgovorenog teksta (compréhension orale), razumijevanje pisanog teksta (compréhension écrite), pisano izražavanje (production écrite) i usmeno izražavanje (production orale).  Prve tri kompetencije obuhvaćene su zajedničkim testiranjem koje se održalo na razinama A1, A2, B1 i B2. U srijedu i četvrtak, 15. i 16. veljače održat će se i pojedinačni ispiti u kojima se provjerava usmeno izražavanje.

Ispitu je ukupno pristupilo 80 učenika naše škole (A1-26, A2-44, B1-9, B2-1). Našim učenicima su se pridružili i učenici nekoliko drugih osnovnih i srednjih škola koje imaju učenje francuskog jezika u svom programu, ali s manjim brojem kandidata: gimnazija Tituša Brezovačkog 2 kandidata za B2, Gornjogradska gimnazija 1 kandidat za B2, gimnazija Franjo Bučar također 1 kandidat za B2, gimnazija Benedikt Kotruljević 6 kandidata – troje za B1 i dvoje za B2 razinu, OŠ Matka Laginje 1 kandidat za B1, jednako kao i Turističko-ugostiteljska škola. Iz V. gimnazije došlo je 5 kandidata (jedan za A1 i po dvoje za B1 i B2), a iz X. gimnazije dvoje – A1 i B2 razina. Tako je na kraju u našoj školi DELF polagalo 100 učenika osnovnih i srednjih škola. Dio učenika iz spomenutih srednjih škola su naši bivši učenici koji često nastavljaju uspješno učiti francuski jezik i nakon završenog osnovnoškolskog školovanja.

Treba napomenuti da su razine od A1 do B2 ozbiljna priprema za razine C1 i C2 (nazvane DALF) koje, ukoliko ih kandidati polože u Hrvatskoj ili negdje drugdje gdje se ispit organizira, omogućuju upis na fakultete u Francuskoj i na francuskom govornom području bez provjere poznavanja francuskog jezika prije početka studija, jer ta razina pokazuje da je kandidat savladao francuski jezik u dovoljnoj mjeri da na njemu može pratiti bilo koji sveučilišni studij.

Izvor: Olga Horvat, prof.